Görsellerin Seo Açısından Etkileri


gorsellerin-seo-acisindan-etkileri.jpg

Görselin Önemi

Resminizi, öylesine herhangi bir yere yerleştirmeyin. Daha önce de belirttiğim gibi ilgili olduğu text içeriğin yanına, yakın bir alana yerleştirin. Bu basit kural, oldukça etkilidir. Diğer taraftan, böyle yaptığınızda text içeriğin de resimle ilgili olduğunu belirtmiş olursunuz. Görsel açıklamaları Görsel açıklamaları, görsele eşlik eden text içeriklerdir.

Peki, Görsel SEO’su için bu etiketler ve açıklamalar neden önemli? Şöyle ki; insanlar bir makale için arama yaptıklarında bu içerikleri dikkate alıyorlar ve kullanıyorlar. Aramalarda, başlığın yanında, görselleri ve bu görsellerdeki açıklamaları da dikkate alıp, öyle karar veriyorlar. Unutmayalım ki “ İyi bir aramaya yardımcı elementler; başlıklar, büyük boyutlu yazılar, kalın yazılar, vurgulanmış kısımlar, madde halinde yapılmış listelemeler, grafikler, resim açıklamaları, konu başlığı cümleleri ve “içindekiler” kısmıdır.” 2012 yılında, KissMetric bile şunu ifade etti: “ Görsellerin altında bulunan açıklamalar, reklam metinlerine kıyasla ortalama 00’lük bir oranla, daha fazla okunuyor.

Bu nedenle, görsel alt etiketini ve başlık etiketini kullanmamak ya da onları doğru kullanmamak, büyük sayıda potansiyel bir okuyucu kitle ile etkileşim kurma fırsatını kaçırmak demektir!” Peki, her görsele bir açıklama ekliyor muyuz? Hayır. Yine daha önce de değindiğim gibi, bazen görsellerin sunum amacı farklılık gösterebiliyor. Bu noktada, elinizdeki görseli, ayrıca SEO için de kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Optimizasyon açısından doğru olanın ne olduğuna geri dönecek olursak; eğer görsele eklediğiniz açıklama kullanıcı tarafından anlamlı bulunacaksa evet, görselinize bir alt etiket vermeniz gerekiyor. İlk önce, kullanıcı açısından düşünün, sadece SEO’ya uyumlu olması açısından öylesine bir açıklama oluşturmayın! Alt etiketi (alternatif metin) ve başlık etiketi Bir “alt etiket” in görsele eklenmesinin amacı, görsel herhangi bir nedenle kullanıcı tarafından görüntülenemediğinde, kullanıcının açıklayıcı bir metinle karşılaşabilmesidir.
Bunu, Wikipedia gayet güzel özetliyor:
“Görselin, okuyucuya görünememesi durumlarında ( web tarayıcılarında görselleri kapatmayı seçmiş olabilirler, ya da görüntü bozukluğu nedeniyle bir ekran okuyucu kullanıyor olabilirler) alternatif yerine geçen text, fonksiyonelliğin kaybı ya da bilgiye ulaşılamadığı konusunda kullanıcıyı durumdan haberdar eder. “ Alt tag eklemeyi ihmal etmeyin. Alternatif metinin, SEO anahtar sözcüğü içerdiğinden ve görselle ilgili, açıklayıcı olduğundan emin olun. Görseller için kullanılan başlık etiketleri de benzer özellikler gösterir, başlık etiketi ekleyen kişilerin çoğu, bunu alt etiketten kopyalarlar. Fakat birçok insan bu kısmı gözden kaçırır. Peki, başlık etiketi ne içindir? “Başlık eklemek oldukça kullanışlı olabilir; ama çok önemli bilgilerin verilmesinde kullanılması pek güvenilir değildir. Bunun yerine, çok önemli olmayan yan bilgilerin verilmesi için iyi bir yoldur.

Örneğin; resmin ne tür hisler uyandırdığı, ya da anlam bütünlüğü içerisindeki yeri.” Görsel başlığı veya başlık etiketi, bir görsel hakkında doğrudan bilgi veren ve yer aldığı sayfada fare imleci görselin üzerine getirildiği zaman ortaya çıkan bilgidir. Bu etiketin kullanım durumu isteğe bağlıdır ve alt etiketi kadar fonksiyonu geniş ve önemli bir etiket değildir.
vector

Sizi yeniliklerden haberdar edelim mi?