Mobil Tasarım (Responsive)Nedir?


mobil-tasarim-responsive-nedir.jpg

Mobil Tasarım (Responsive)Nedir?

Cep telefonu ve tablet gibi akıllı cihazların son derece yoğun kullanıldığı günümüz teknoloji çağında akıllı cihazlar için geliştirilen responsive tasarım kullanıcıların işinin oldukça fazla kolaylaştırıyor. Web sitesine giriş yapıldığında cihazın ekran genişliğine göre sitedeki resim ve yazılar yeniden şekillenip ekrana uygun hale geliyor. Görüntünün ekrana tam oturması ile kullanıcı keyifli bir şekilde web sitesinde gezinti yapabiliyor.
Web sitesinin cep telefonu ve tablette düzgün görünmemesi ise kullanıcının sitede rahat gezinti yapamaması ve aradığını bulmakta zorlanması ile sonuçlanıyor. Okuma için zoom yapmak, görmek için ekranı sağa sola kaydırmak oldukça zahmetli oluyor. Responsive tasarım ile tüm bu sorunlar anında ortadan kalkıyor. Çünkü web siteleri adeta ekranın ebatlarında şekillenerek ekrana tam yerleşiyor. Böylece gezinti çok daha rahat ve keyifli yapılıyor.

Responsive Tasarım Nedir?

Responive web tasarım, akıllı cihazlar için web tasarımlarının ekrana tam oturması ve ekran çözünürlüğü olarak mükemmel kalitenin yakalanması için yapılan çalışmalardır. Yani responsive tasarım nedir? sorusuna kısaca duyarlı ve uyumlu web tasarım denilebilir.

Responsive Sitelerin Farkı

Responsive web tasarım ihtiyacının her geçen gün arttığı günümüzde, responsive siteler hemen farkını belli ediyor. Çünkü mobil cihazlardan bu sitelere girildiğinde menüler hemen şekil değiştirerek üstten açılır hale geliyor. Responsive tasarımın mobil versiyonunda önem derecesine göre arka sıralarda olan unsurlar gizlendiğinden kullanıcı için site en yalın hali ile gözler önüne seriliyor. Mobil cihazlardan internete girme oranının 8 ile E arasında olduğu düşünüldüğünde, responsive tasarımın ne denli önemli olduğu çok daha iyi anlaşılıyor.
vector

Sizi yeniliklerden haberdar edelim mi?